Wychowanie bez słów – co oznacza w praktyce
Czy możliwe jest dobre wychowanie bez słów, a jeśli tak, to co to oznacza w przełożeniu na codzienną praktykę. Oto, co możesz zrobić.
Przejdź do Artykułów o wychowaniu
To pytanie zadaje sobie niejeden rodzić i być może ty również do tej grupy należysz. Bo to jest ważne pytanie. Może nawet najważniejsze. Zamiast zastanawiać się, w co najlepiej ubrać 3 latka, albo jaka jest najmodniejsza fryzura przedszkolaka, lepiej skupić się na tym, co najważniejsze: by dobrze wychować dziecko.
To sztuka i niejeden odpadł w przedbiegach. Na szczęście wciąż można spotkać tych, którzy wiedzą, jak dobrze wychować dziecko. Są praktykami, ludźmi świadomymi, zdolnymi dostrzec w małym człowieku coś więcej, niż rozrabiającego berbecia.Wielu z nich, napisało książki, inni udzielają się na warsztatach i konferencjach, a jeszcze inni pracują w poradniach. Na niewiele jednak zda się ich wiedza i dobra wola, jeśli rodzice będą zamknięci na konstruktywną krytykę i nie przyznają się, że nie wszystko wiedzą. A przede wszystkim, jeśli nie odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą do końca jak dobrze wychować dziecko, choć mają do tej niewiedzy prawo.
Nikt nie staje się doskonałym rodzicem (w zasadzie to tacy nie istnieją), w chwili urodzenia dziecka. Choć wielu ma wrodzone predyspozycje, z ogromną cierpliwością i empatią na czele, ale i tak muszą się uczyć. Uczyć drugiego człowieka – tego, co lubi, czego nie, jak widzi świat i dlaczego ciągle mówi NIE. Nauka w procesie wychowania jest niezbędna, by nie przegapić tego, co najważniejsze.
Owszem. Tak właśnie robię. Choć nie mam dzieci, to bardzo zależy mi na tym, by inne były szczęśliwe. Takie przecież się rodzą i ważne, by udało im się to szczęście zachować. Jestem też dobrym obserwatorem, o czym świadczą moje bajki. Mam nadzieję, że potwierdzą to również artykuły o wychowaniu.
Zdaję sobie sprawę, że nie każdy zechce poznać punkt widzenia i przemyślenia teoretyka. Jeśli jednak masz chwilę, bardzo możliwe, że znajdziesz tu odpowiedzi na wiele wychowawczych pytań. Wychowując dzieci, nie narzekasz na nadmiar czasu, dlatego tym bardziej, wiedza w pigułce, może okazać bardzo cenna.
Jeśli tylko masz jakie uwagi, przemyślenia, czy z czymś się nie zgadzasz, pisz śmiało w komentarzu. Chętnie poznam Twój punkt widzenia i jeśli będzie trzeba, skoryguję swoje dotychczasowe myślenie.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w tym niezwykłym wyzwaniu, by dobrze wychować dziecko.
Czy możliwe jest dobre wychowanie bez słów, a jeśli tak, to co to oznacza w przełożeniu na codzienną praktykę. Oto, co możesz zrobić.
Czy rodzice pozwalają dzieciom czuć to, co czują? Zwłaszcza gdy chodzi o uczucia określane jako złe i negatywne?
Jeśli jako rodzic zadajesz sobie pytanie: dlaczego dzieci mnie nie słuchają? – może czas coś zmienić.Oto wiedza, która może Ci w tym pomóc.
Czas jest wyjątkowy i bezcenny. Jak znaleźć czas dla siebie będąc rodzicem i co zrobić, by będąc rodzicem, nie zostać też męczennikiem?
Czekanie sprawia, że nie żyjemy w pełni. Gdy umysł błądzi w przyszłości, nie ma nas przy partnerze, przy dziecku, nie ma nas tu i teraz
Nikt nie lubi być obrażany, poniżany. Słowa: brudasie, leniu śmierdzący, fajtłapo – nie należą do miłych. Co zatem mówić, gdy narozrabia?
Gdy strofujemy dzieci, ważny jest dobór słów. Tu nie ma miejsca na pomyłki. Dlatego ważne jest, by znać najważniejsze zadanie rodzica.