Skip to content

Lifestyle rodzica

Przejdź do artykułów “Lifestyle rodzica”

Czym jest lifestyle rodzica? 

 

 To codzienność, z którą się zmaga, albo której nie może się doczekać. A tak naprawdę, to coś pomiędzy, by nie było ani za słodko, ani zbyt gorzko.

Teoria wychowania – grzech nie skorzystać

Czy rodzic staje się rodzicem w chwili narodzin dziecka, albo nawet wcześniej, w chwili jego poczęcia? Formalnie tak, ale tylko jeśli mamy na myśli przekazanie życia, podzielenia się życiem z nową istotą zwaną człowiekiem.

Gdy jednak popatrzymy na to szerzej, to szybko zauważymy, że rodzicielstwo jest nieodłącznie związane z wychowaniem, a ta umiejętność nie pojawia się w jednej chwili. To sztuka, które należy się uczyć.

“Wychowanie – całokształt wpływów wychowawcy na wychowanka, który ma na celu ukształtowanie człowieka pod względem fizycznym, moralnym i umysłowym”Wikipedia

Wychowanie – czy trzeba się tego uczyć

Mama z dwójką dzieci. Lifestyle RodzicaIlu rodziców uczy się, jak wychowywać dzieci? Ilu czyta książki praktyków wychowania?
Nie prowadziłem badań, ale śmiem twierdzić, że są w przeważającej mniejszości. Nie dlatego, że mają więcej czasu, ale ponieważ potrafią się przyznać, że nie wiedzą, nie potrafią tak dobrze, jakby chcieli. Są też świadomi ogromnej odpowiedzialności, jaką na siebie wzięli, powołując do życia nowego człowieka. Wiedzą, że nie będą mu towarzyszyć zawsze. Więc im szybciej się usamodzielni, tym będzie to dla niego lepsze, bo stojąc za sterami swojego życia, pokieruje nim tak, jak sam chce, a nie jak chcieliby jego rodzice.

Czytają więc, słuchają wykładów, zapisują się na warsztaty, rozmawiają z innymi rodzicami, czerpiąc z ich doświadczenia i ucząc się na ich błędach. Są też doskonałymi obserwatorami – siebie i innych rodzin. Skąd wiedzą, gdzie znaleźć wartościową wiedzę?

Książki o wychowaniu – strata czasu, czy skarbnica wiedzy

Nie zmuszę nikogo do czytania, jeśli nie robił tego do tej pory i nie lubi czytać. Chyba, że w imię dobra dzieci i relacji, jakie go z nimi łączą, zmieni coś w swoim życiu. A książek jest całkiem sporo. Co zrobić, by nie wydać majątku, zanim trafi się na tę, która najlepiej się przyda?

Są różne opcje:

Biblioteka – w dobie internetu nieco niedoceniana, ale wciąż zawiera sporo książek wartych przejrzenia. I nie trzeba ich kupować, a jedynie znaleźć czas na wypożyczenie.

Legimi – portal z tysiącami książek, również tymi o wychowaniu. Odkryłem go niedawno i wsiąkłem. A że jestem molem książkowym, takie miejsce to dla mnie raj. Zależnie, ile książek miesięcznie chcesz przeczytać, zapłacisz kilka lub góra, 25 zł. Płacisz w ten sposób za ilość przeczytanych stron. Są też inne opcje abonamentowe. Do wyboru, do koloru. Może przeglądać, czytać fragmenty i sprawdzać, czy jest tam wiedza, które potrzebujesz.

Zrzutka na książki – to nic innego, jak kupienie ebooków na spółkę z innymi rodzicami. Dzięki formatowi, każdy może czytać w tym samym czasie, a koszty są dzielone na kilka osób.

Lifestyle rodzica – pomysły warte uwagi

Co chciałbyś znaleźć w tej kategorii? Napisz na adres kontakt[at]nietylkobajki.pl a zajmę się tym. Jeśli tylko dam radę ogarnąć tematyką, nie będąc rodzicem, chętnie podejmę się każdego wyzwania.

Tymczasem zapraszam na artykuły, które przygotowałem do tej pory. Z góry dziękuję za cenne uwagi i wskazówki praktyków, zostawione w komentarzach.

Oto artykuły z kategorii “Lifestyle rodzica”