Skip to content

21 przygód kota Afika

Bajki, które śmieszą, wzruszają i uczą

Przejdź do bajek

Z życia wzięte

– Mamo, nie chce mi się sprzątać zabawek. Mogę jutro, albo jeszcze później?
– Wiesz co? Mam lepszy pomysł. Może zamiast sprzątać zabawki, poczytamy sobie bajkę. Co ty na to?
– Naprawdę? Nie żartujesz? Przecież mówiłaś, że muszę posprzątać po sobie, bo jak nie, to…
– Wiem, wiem. Tylko, że strasznie jestem ciekawa, o czym dokładnie jest ta bajka. No i wiesz dobrze, jak lubię rymowanki, a tam jest całkiem nowa, której jeszcze nie znam. To co, czytamy?

Chyba nie ma dziecka, które by się nie zgodziło. W bajce, prócz rymowanki, ukryte jest coś jeszcze. Twoja pociecha znajdzie odpowiedź na pytanie, dlaczego to ważne, by po skończonej zabawie, wszystko wróciło na swoje miejsce. Nie jutro, ani nie pojutrze.

Wszystko to czeka na was w jednej z bajek które uczą, pt. “Kiedy kończy się zabawa”.
A inne? O czym są?
Różnie. Są takie, które pomogą w nauce samodzielności (Sukces, to takie proste, Potrzebuję twojej pomocy) i inne, dzięki którym maluch poczuje się pewniej wśród rówieśników i dużo szybciej poradzi sobie z tymi, którzy być może mu dokuczają (Lubię siebie).

Bajki, które pomogą, ale nie wyręczą

Czy bajki które uczą wystarczą, żeby dziecko zmieniło swoje zachowanie, zaczęło się uczyć, pomagać w kuchni, czy w porządkach, przestało narzekać, buntować się, gdy słyszy Twoje stanowcze NIE, ale nie będzie się tak szybko zniechęcać przy zdobywaniu nowych umiejętności?
Z pewnością nie, ale są wspaniałym początkiem każdej zmiany i rozmowy na trudne tematy. Możesz się do nich odwołać w każdej chwili, poczytać lub wspólnie posłuchać ponownie. Do tego rymowanki, które zaczną krążyć w waszych umysłach, dopełnią reszty.

Nie twierdzę, że są receptą na wszelkie wychowawcze bolączki, ale to z pewnością bardzo konkretna pomoc i wsparcie. Bajki które uczą potrafią niejednokrotnie wzruszyć i obudzić w dziecku wartościowe uczucia.

To bajki które uczą dorosłych

Uczą zarówno tego, by nie wbijać dzieci w poczucie winy, jak i tego, by dać się im wykorzystywać, gdy ciągle proszą o pomoc. Zwracają uwagę, jak ważne jest wyrażanie miłości na różne sposoby i uważne słuchanie drugiej osoby.
Dlatego ważne jest, by przynajmniej raz, przeczytać te bajki razem. Wtedy przyniosą najwięcej korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Kto wie, może i Tobie wpadnie w ucho rymowanka i nie i przypominać się będzie w najmniej oczekiwanych momentach dnia?

Bajki pełne rymowanek

Już wkrótce po przeczytaniu bajek, spodziewaj się, że już od rana słyszeć będziesz jedną z nich. Tę, które najbardziej przypadnie do gustu maluchowi. Może dowiesz się, że “wielkie szczęście w życiu ma i zawsze sobie radę da“, albo “Fajnie, że jestem taki, jaki jestem“.
A może i ty nauczysz się najbardziej lubianej przez dzieci i na zmianę powtarzać będziecie:

Lubię siebie, kiedy chodzę, lubię siebie, kiedy śpię.
Nawet kiedy nic nie robię, lubię siebie, bo tak chcę.
Jeśli ktoś mnie nie chce lubić, dziwne myśli o mnie ma,
mogę mu powiedzieć tylko: twoja strata, cześć, pa, pa.

Zapraszam do lektury bajek, które uczą, bawią, wzruszają i na długo pozostają w pamięci.

Kot Afik i przyjaciele już są gotowi, by opowiedzieć, co i kiedy im się przytrafiło. Czas więc wygodnie usiąść i dać się zaprosić do wspaniałego, zielonego ogrodu i domu, w którym wszystko to się wydarzyło.

Bajki, które śmieszą, wzruszają i uczą