Skip to content

Teoria wychowania

Jak dobrze wychować dziecko?

Przejdź do Artykułów o wychowaniu

To pytanie zadaje sobie niejeden rodzić i być może ty również do tej grupy należysz. Bo to jest ważne pytanie. Może nawet najważniejsze. Zamiast zastanawiać się, w co najlepiej ubrać 3 latka, albo jaka jest najmodniejsza fryzura przedszkolaka, lepiej skupić się na tym, co najważniejsze: by dobrze wychować dziecko.
To sztuka i niejeden odpadł w przedbiegach. Na szczęście wciąż można spotkać tych, którzy wiedzą, jak dobrze wychować dziecko. Są praktykami, ludźmi świadomymi, zdolnymi dostrzec w małym człowieku coś więcej, niż rozrabiającego berbecia.Wielu z nich, napisało książki, inni udzielają się na warsztatach i konferencjach, a jeszcze inni pracują w poradniach. Na niewiele jednak zda się ich wiedza i dobra wola, jeśli rodzice będą zamknięci na konstruktywną krytykę i nie przyznają się, że nie wszystko wiedzą. A przede wszystkim, jeśli nie odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą do końca jak dobrze wychować dziecko, choć mają do tej niewiedzy prawo.

Nikt nie jest doskonały

Nikt nie staje się doskonałym rodzicem (w zasadzie to tacy nie istnieją), w chwili urodzenia dziecka. Choć wielu ma wrodzone predyspozycje, z ogromną cierpliwością i empatią na czele, ale i tak muszą się uczyć. Uczyć drugiego człowieka – tego, co lubi, czego nie, jak widzi świat i dlaczego ciągle mówi NIE. Nauka w procesie wychowania jest niezbędna, by nie przegapić tego, co najważniejsze.

Czy można pisać o tym, jak dobrze wychować dziecko, samemu nie będąc rodzicem?

Owszem. Tak właśnie robię. Choć nie mam dzieci, to bardzo zależy mi na tym, by inne były szczęśliwe. Takie przecież się rodzą i ważne, by udało im się to szczęście zachować.  Jestem też dobrym obserwatorem, o czym świadczą moje bajki. Mam nadzieję, że potwierdzą to również artykuły o wychowaniu.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy zechce poznać punkt widzenia i przemyślenia teoretyka.  Jeśli jednak masz chwilę, bardzo możliwe, że znajdziesz tu odpowiedzi na wiele wychowawczych pytań. Wychowując dzieci, nie narzekasz na nadmiar czasu, dlatego tym bardziej, wiedza w pigułce, może okazać bardzo cenna.

Jeśli wiesz, jak dobrze wychować dziecko – podziel się

Jeśli tylko masz jakie uwagi, przemyślenia, czy z czymś się nie zgadzasz, pisz śmiało w komentarzu. Chętnie poznam Twój punkt widzenia i jeśli będzie trzeba, skoryguję swoje dotychczasowe myślenie.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w tym niezwykłym wyzwaniu, by dobrze wychować dziecko.

Artykuły o wychowaniu