Niesprawiedliwe słowa
Słowa mają wielką moc i dlatego tak ważne jest, by dobrze wybierać te, których się używa i po co się to robi. Niektórzy paplają bezmyślnie wszystko, co im ślina na język przyniesie, a potem okazuje się, że komuś zrobiło się przykro, albo niechcący zdradzili jakiś sekret, czy tajemnicę, której obiecali strzec.
Zastanawiasz się pewnie, jakich to dwóch słów tak bardzo nie lubię i dlaczego…
Otóż te słowa to: Zawsze i NigdyDo dzisiejszego dnia bardzo często słyszałem je w domu państwa Pogodnych u których mieszkam już jakiś czas, odkąd znaleźli mnie na moście nad rzeczką i zabrali ze sobą do domu. Pojawiało się przy różnych okazjach.
– Ty nigdy nie potrafisz normalnie zjeść, tylko zawsze coś rozchlapiesz: albo zupę, albo herbatę, albo sos wylejesz na siebie. Czemu nie możesz usiedzieć spokojnie i zjeść tak jak grzeczne dzieci jedzą, tylko ciągle coś robisz, wiercisz się, zaczepiasz Olę? – z lekką złością w głosie zwróciła się do Krzysia jego mama. – A ja potem tylko muszę co chwilę robić pranie, bo co Ci dam nową koszulkę, to od razu wysmarujesz.
– Ale ja niechcący – tłumaczył się Krzyś. – I to nieprawda, że zawsze mi się to zdarza, bo wczoraj podczas obiadu nic nie wylałem i wstałem od stołu czyściuteńki – dodał na swoją obronę.
– Ooo. Masz się czym chwalić. Raz Ci się zdarzyło, że nic nie wylałeś, ale poza tym, to zawsze coś wylewasz – nie dawała za wygraną mama.
Niestety, takie rozmowy słychać w wielu domach na całym świecie. Niesprawiedliwe słowa słyszą zarówno dzieci, jak i dorośli, dopóki ktoś nie postanowi porozmawiać na ich temat. Lubimy uogólnienia. Są proste i nie wymagają myślenia. Ty zawsze, ty nigdy – tak łatwo przychodzi nam je wypowiadać, a tak trudno pomyśleć co tak naprawdę robimy, gdy ich używamy.
Czy naprawdę ZAWSZE i NIGDY?
Czy pamiętasz, kiedy ostatni raz użyłeś jednego z tych słów? Prawdopodobnie nie, ale nie dlatego, że tego nie zrobiłeś, ale ponieważ zrobiłeś to odruchowo, nieświadomie i z przyzwyczajenia. Bardzo możliwe, że zdarzyło się to w nieco gorszym dla ciebie dniu. Kiepski humor, nierozwiązane problemy, pokrzyżowane plany czy wstanie z łóżka lewą nogą – to wszystko sprzyja wytykaniu innym błędów i narzekaniu na ich zachowanie. Tak jak to było w przypadku pani Ewy, która od rana tak naprawdę nie była sobą. O cokolwiek się czepiała, co chwilę ktoś jej przeszkadzał. Ja stwierdziła w obecności swojej mamy, sama nie wiedziała, co się z nią dzieje. Na szczęście ma bardzo mądre dzieci, które potrafią rozmawiać o tym, co trudne. No i przyjechała babcia. A jak to z babciami bywa, są często uwielbiane przez wnuki.
Babcia Helenka postanowiła wykorzystać ten niezbyt udany dla jej córki dzień i pomóc całej rodzinie, by niesprawiedliwe słowa gościły w tym domu tylko w dobrych rozmowach. Choć o wiele łatwiej jest uogólniać i oceniać innych, gdy zrobią coś nie tak, albo o czymś zapomną, ale przecież nie zawsze tak się dzieje. Nie jest tak, że dzieci zawsze są niegrzeczne, albo nigdy nie słuchają tego, o co proszą ich rodzice. Ale jest coś, co mogą robić zawsze i coś, czego postanowią nie zrobić nigdy. Co takiego?
Jak wykorzystać niesprawiedliwe słowa w dobrym celu?
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w bajce “Niesprawiedliwe słowa”. Babcia Helenka nie tylko pomogła Oli i Krzysiowi odkryć nowy sposób na używanie słów “Zawsze” i “Nigdy”, ale też nauczyła ich rymowanki. Jej słowa miały pomagać dzieciom bronić się, gdyby ktoś znów użył niesprawiedliwych słów w niewłaściwy sposób.
Tak naprawdę używamy ich w dobrym znaczeniu, mówiąc choćby, że “zawsze będę cię kochał”, “nigdy cię nie opuszczę” itd. W twoim domu też pewnie słychać je w takim znaczeniu. A jeśli nie, to po przeczytaniu bajki, z pewnością częściej będzie się to zdarzać. Z kolei z czasem coraz rzadziej powinno być oceniania i oskarżania, uogólniając coś, co zdarzyło się zaledwie kilka razy.
Jak widzisz, nie trzeba wiele, by poprawić relacje w rodzinie. Dzieci też mają prawo do obrony. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem rozpłaczą się pod usłyszeniu z twoich ust niesprawiedliwych słów. To dla ciebie sygnał, by przyznać się do błędu i szczerze porozmawiać. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Nawet, jeśli kosztuje to trochę wysiłku zniżenia się do poziomu malucha.
Od czego zacząć zmianę przyzwyczajeń?
Niesprawiedliwe słowa łatwo zadomawiają się w naszych głowach, ale bardzo trudno je stamtąd wyprosić. Dlatego może nie wypędzajcie ich, tylko zacznijcie używać w dobrym celu. Z pewnością pomoże wam w tym bajki, po której może wywiązać się ciekawa i twórcza dyskusja. Pamiętaj, by nie podawać dzieciom gotowych odpowiedzi, jak na tacy. Niech same pogłówkują, do czego dobrego można użyć niesprawiedliwych słów, by od tej pory można je było nazywać sprawiedliwymi.
Bajka szczególnie przyda się dzieciom, które:
- używają niesprawiedliwych słów,
- czują się skrzywdzone przez niesprawiedliwe ocenianie,
- nie wiedziały o pozytywnym wykorzystaniu tych dwóch słów,
- kłócą się ze swoim rodzeństwem,
- mają skłonność do generalizowania i krytykowania innych.
Pomocna będzie też dla ciebie, jeśli:
- nadużywasz słowa “Nigdy”i “Zawsze” w domu i poza nim,
- zbyt pochopnie oceniasz swoje dzieci,
- generalizujesz w rozmowach,
- bardziej skupiasz się negatywnych stronach innych,
- chcesz odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.
Myślisz, że bajka “Niesprawiedliwe słowa” spodobałaby się twojemu dziecku?
Jeśli tak, możesz mu dać o wiele więcej. Ta bajka jest jedną z 21 opowieści, które dostępne są w zbiorze pt.
Przygody Kota Afika Pozytywne przekonania w formie rymowanek. Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł
Ebook i audiobook zawiera następujące bajki:
2. Wizyta u pani weterynarz
3. Wyznanie Krzysia
4. Wszystko jest po coś
5. Trudne słowo NIE
6. Czy w ciemności mieszkają potwory?
7. Gdy nie chce się uczyć
8. Lubię siebie
9. Nikt nie musi być winny
10. Kiedy kończy się zabawa
12. Sztuka słuchania
13. Jesteś ważny
14. Każdy jest wyjątkowy
15. Niesprawiedliwe słowa
16. Kto próbuje, temu się udaje
17. Daj mi chwilkę
18. Sukces – to takie proste. Część I
19. Sukces – to takie proste. Część II
20. Potrzebuję twojej pomocy. Część I
21. Potrzebuję twojej pomocy. Część II
Posłuchaj jednej z bajek
Wszystkie rymowanki wplecione w przygody kota Afika, to pewnego rodzaju afirmacje dla dzieci, czyli pozytywne myśli, które pomagają w budowaniu dobrych, korzystnych i wspierających przekonań. Jeśli dobrze się zakorzenią w umyśle i sercu, pozostaną z nimi na całe życie i pomogą je przeżyć najpiękniej, jak to tylko możliwe.
To nie koniec
Bajka “Niesprawiedliwe słowa” to nie tylko okazja do miłego spędzenia czasu z dzieckiem, ale też pomoc w zmianie nawyków i przyzwyczajeń. Dobrze wiesz, jak trudno zmienić codzienne nawyki, które goszczą w twoim życiu od lat. Tak też może być z nawykiem używania tych dwóch słów w złym celu. Potraktuj bajkę jako inspirację do zmiany i ciekawych rozmów w gronie rodzinnym. Może dzięki niej zwrócisz uwagę kto jeszcze w twoim otoczeniu generalizuje i zatruwa tym samym atmosferę miłości w domu.
*Tekst zawiera linki afiliacyjne do Programu Partnerskiego Wydawnictwa Złote Myśli