Jak znaleźć czas dla siebie przy dziecku?
Czy wiesz, że dla większości mam, które chcą znaleźć czas dla siebie przy dziecku, okazuje się to zupełnie nieosiągalne?
Na wszystko znajdują czas, tylko nie dla siebie. Bardzo możliwe, że tak właśnie wygląda też twoje życie. Jeśli nie jesteś pewna, pomyśl:
- Kiedy ostatni raz miałaś trochę czasu TYLKO* dla siebie?
- Co wtedy robiłaś?
- Jak często udaje ci się wygospodarować czas TYLKO* dla siebie w ciągu dnia?*
drukowane litery nie są tu bez powodu, bo nie chodzi o picie kawy przy czytaniu dziecku bajki
Prawda jest taka, że mama spędzająca czas w ulubiony sposób, bez towarzystwa swojej pociechy, to naprawdę rzadkość.
Bardzo dobrze obrazuje to fakt, że często z chwili prywatności nie możesz skorzystać nawet w toalecie, bo… dziwnym trafem twoja pociecha również chce tam być w tym samym czasie.
Co gorsza, z każdym miesiącem słabnie też twoja nadzieja, że wszystko zacznie się zmieniać na lepsze, gdy dziecko trochę podrośnie.
Okazuje się bowiem, że im jest starsze, tym jeszcze częściej czasu zaczyna ci brakować nawet na sprzątanie, bo i maluch ma coraz większe zdolności do zaznaczania swojej obecności za pomocą zabawek wszędzie tam, gdzie tylko zdoła dotrzeć.
Jak zatem znaleźć czas dla siebie przy dziecku i to bez poczucia winy, że robisz to jego kosztem?
Na szczęście mam dla ciebie rozwiązanie.
Jeśli chcesz mieć codziennie chwilę spokoju (czyt. chwilę dla siebie):
- po przyjściu z pracy,
- po ogarnięciu domu,
- po obiedzie,
- po/na zakupach,
- w czasie rozmowy przez telefon/przy kawie,
- na czytanie książki lub inne ulubione zajęcie,
pomogę ci ją znaleźć.
Sposób I.
Pozwól, że przedstawię ci 21 bajek do słuchania, które wywołają uśmiech nie tylko na twarzy twojego dziecka, ale też twojej.
Gdy twoja pociecha słuchać będzie opowieści kota Afika z Pogodnego Ogrodu, ty możesz zająć się sobą i spędzić czas w ulubiony sposób (nie na sprzątaniu, chyba że uwielbiasz to robić…. 😉
To nie wszystko. W miarę jak twoja pociecha słuchać będzie bajek, ty czasu dla siebie będziesz mieć coraz więcej.
Jak to możliwe?
Przygody kota Afika to nie tylko zwykłe bajki.
Z ich pomocą twoje dziecko:
- będzie coraz bardziej samodzielne — w czym pomoże mu bajka: „Sukces – to takie proste”
- nauczy się, co znaczy pomagać i coraz częściej samo rozwiązywać będzie swoje wielkie i małe problemy, co ułatwi mu bajka: „Potrzebuję twojej pomocy”,
- poczuje się ważną częścią rodziny i chętniej przyjmować będzie na siebie domowe obowiązki — a że jest to fajne, dowie się z bajki: „Jesteś ważny”,
- dowie się, dlaczego to ważne, by po zabawie wszystkie zabawki wróciły na swoje miejsce — bo o tym jest bajka: „Kiedy kończy się zabawa”,
- łatwiej przyjmie odmowę, gdy usilnie będzie chciało przerwać czas, który masz tylko dla siebie — zrozumie to z pomocą historii: „Trudne słowo NIE”.
- odkryje, że błędy i porażki to coś normalnego, kiedy uczymy się czegoś nowego. Dzięki temu chętniej próbować będzie nowych rzeczy i zdobywać nowe umiejętności, które pozwolą mu być bardziej samodzielnym, w czym pomocna okaże się bajka: „Kto próbuje, temu się udaje”
Skąd wiadomo, czy 21 przygód kota Afika spodoba się twojemu dziecku?
Oto jedna z nich. Posłuchajcie jej wspólnie, a dowiesz się, czy zaiskrzyło między twoją pociechą a bohaterami bajek.
I jak?
Jeśli bajka przypadła do gustu twojemu dziecku, już teraz możesz kupić cały zbiór i zacząć myśleć, na co przeznaczysz być może pierwszy od dłuższego czasu kwadrans — czas TYLKO dla siebie 🙂
Przygody Kota Afika Pozytywne przekonania w formie rymowanek. Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł
Jakby to było codziennie znaleźć czas tylko dla siebie przy dziecku?
Zadaj sobie to pytanie, a następnie sprawdź, co jeszcze może ci pomóc w znajdowaniu go bez względu na okoliczności.
Sposób II.
Win-Win.
To zasada, na której opierają się proponowane tu przeze mnie pomysły na znalezienie większej ilości czasu dla siebie przy dziecku.
Nie mówię, że to proste, ale przy odrobinie zaangażowania, konsekwencji i praktycznej wiedzy, na pewno ci się uda. Co więcej, tego czasu możesz mieć coraz więcej, bez zabierania go dziecku, dzięki czemu poczucie winy nigdy nie stanie się twoim udziałem.
Dwie kluczowe potrzeby twojego dziecka — co mają wspólnego z twoim czasem dla siebie
Oprócz zapewnienia dziecku pożywienia i poczucia bezpieczeństwa zwróć uwagę, czy zaspokajasz jego potrzeby przynależności i znaczenia*. To dwa kluczowe elementy, które mają ogromny wpływ na twoje relacje z dziećmi i ogólnie relacje panujące w twojej rodzinie. Zaspokojenie tych potrzeb jest bowiem ważne nie tylko w przypadku dzieci, ale też u dorosłych. Choć zdecydowanie wyraźniej domagają się tego najmłodsi.
Dlaczego te potrzeby są tak ważne?
Zaspokojone nie tylko przyniosą wiele korzyści dziecku, ale też sprawią, że ty będziesz mieć więcej czasu dla siebie.
Potrzeba przynależności
Dzieci z natury mają problem z jasnym komunikowaniem swoich prawdziwych potrzeb. Gdy nikt im w tym nie pomoże, wybierają metody, który w ich przekonaniu są najbardziej skuteczne, choć dalekie od doskonałości.
Twoje dziecko chce wiedzieć, gdzie jest jego miejsce w rodzinie. Ma wbudowaną silną potrzebę, by je dostrzegano i zwracano na nie uwagę. Tą, na której zależy mu najbardziej, jest uwaga rodziców.
Jeśli z jakiegoś powodu jej brakuje, dziecko szuka sposobu, by ten brak zapełnić. Zwykle robi to przez marudzenie, udawanie bezradności, czy też przerywanie, gdy jesteś czymś zajęta. Gdy okazuje się, że jego złe zachowanie działa, powtarza je, nie mając lepszego pomysłu, by zaspokoić tę ważną potrzebę przynależności i tym samym zaznaczenia swojej obecności w relacjach z innymi członkami rodziny.
Nierzadko kończy się to spięciem, małymi bitwami, przepychankami i obustronną stratą czasu, który moglibyście wykorzystać z zupełnie inny, dużo lepszy sposób.
Potrzeba znaczenia
To druga ważna potrzeba, która domaga się zaspokojenia. Twoje dziecko chce czuć, że coś znaczy w rodzinie i robi coś, co ma wpływ na resztę rodziny i życie w domu. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest możliwość podejmowania samodzielnych decyzji. To naturalna potrzeba każdego człowieka i to od najmłodszych lat. Jeśli nie zostanie świadomie zaspokojona przez ciebie w pozytywny sposób, twoje dziecko znajdzie na to inny, niezbyt miły, którego skutki odczujecie oboje.
Może właśnie dlatego jesteś częstym adresatem niegrzecznych odpowiedzi i świadkiem wpadania w histerię twojej pociechy. A gdy prosisz ją o zrobienie czegoś, ignoruje cię lub robi coś zupełnie przeciwnego.
Wszystko przez to, że wbudowana silna potrzeba możliwości podejmowania samodzielnych decyzji, nie została zaspokojona. Nikt nie lubi czuć się nieważny, lekceważony i pomijany. Twoje dziecko również.
Jak może ci to pomóc znaleźć czas dla siebie przy dziecku?
Jeśli nie dbasz o pozytywne zaspokajanie potrzeby przynależności i znaczenia, to dowiesz się tego z zachowania twojej pociechy. Będzie ona marudna, ociągająca się przy ubieraniu się, ciągnąca za twoje ubranie, udająca bezradność w najprostszych czynnościach, czy przerywająca, gdy zajęta jesteś rozmową.
Jest głodna znaczenia i poczucia przynależności, a tymczasem jej kolorowe pudełko potrzeb na zwracanie na nie uwagi i na możliwość samodzielnego decydowania, świeci pustkami.
Na szczęście możesz je zapełnić w bardzo prosty i zarazem skuteczny oraz przyjemny sposób.
Wspólny czas*
Jednym z najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów, by w bardzo pozytywny sposób zaspokoić potrzebę przynależności i znaczenia, jest spędzony z dzieckiem czas.
Nie jest to jednak zwyczajny czas.
Wspólny czas to chwile, które spędzacie razem, ale w których ty jesteś cała w tym, co robicie i gdzie jesteście. Bez telefonu, bez rozpraszaczy i nagłych wezwań ze strony innych członków rodziny. Każdy musi wiedzieć, że teraz ty i twoja pociecha macie swój czas.
Najlepiej, jeśli na początek znajdziesz w ciągu dnia dwa razy po 10 minut, które spędzisz tylko z dzieckiem (nie z dwójką, czy wszystkimi dziećmi, bo każde potrzebuje tego czasu osobno, by wiedziało, że jesteś cała dla niego).
Co robić w tym czasie?
To, na co ma akurat ochotę twoja pociecha, by mogła sama o tym zdecydować i poczuć się ważna.
Co jest najważniejsze we Wspólnym Czasie spędzonym z dzieckiem?
1. Najważniejsza jest twoja pełna obecność ciałem i duchem. Dziecka nie oszukasz, bo nie nabierze się ono na twoje zdawkowe mhm, no, tak, no pięknie itd.
Sama wiesz, że czuje się różnicę między tym, kiedy ktoś w pełni cię słucha, a tym, kiedy myślami jest zupełnie gdzieś indziej. Nikt nie lubi być tak traktowany. Twoje dziecko również. We Wspólnym Czasie musisz być obecna na więcej niż 100% 🙂
2. Na początku przygotuj się na to, iż te 10 minut to będzie za mało dla dziecka, ale spraw by wiedziało, iż wieczorem lub o innej porze tego samego dnia, spotkacie się ponownie. Gdy czas się skończy, wyraź swoją radość ze wspólnej zabawy i powiedz, że już nie możesz się doczekać wieczora (lub innej pory dnia), kiedy to znów będzie wspólny czas mamy i Asi (tu oczywiści użyj imienia swojego dziecka).
Po kilku dniach twoja pociecha będzie już wiedziała, że niezależnie od tego, jak dużo mama ma pracy, dziś znów spędzicie ze sobą ten fajny czas i to nawet dwa razy.
3. Jeśli możesz pozwolić sobie na więcej, wydłuż wspólny czas do 15, a nawet 30 minut dwa razy dziennie. Ważne jednak, by nie było krótszy niż 10 minut i koniecznie 2 razy dziennie. Chyba że naprawdę nie dasz rady, zacznij od jednego spotkania dziennie. Nie łącz jednak dwóch spotkań w jedno dłuższe. Niech zostanie niedosyt, by z tym większą radością dziecko spędziło z tobą drugie 10 minut w innej porze dnia.
4. I jeszcze jedno. Taki czas z dzieckiem powinno spędzać każde z rodziców lub opiekunów.
Czego możesz się spodziewać po Wspólnym Czasie?
Przede wszystkim tego, że twoje życie zacznie się zmieniać. Zauważysz, że coraz rzadziej twoje dziecko zwraca na siebie twoją uwagę, marudzi i angażuje cię w coś, z czym tak naprawdę samo może sobie poradzić. Coraz rzadziej walczyć będziesz z denerwującym zachowaniem twojej pociechy i tym samy twój czas dla siebie stopniowo zacznie się wydłużać.
Nie będziesz też mieć poczucia winy, że znów natłok obowiązków sprawił, że nie miałaś nawet chwili dla dziecka. Daj sobie i dziecku kilka dni, a przekonasz się, jakie korzyści Wspólny czas przyniesie wam obojgu.
Czy dzięki tym pomysłom uda ci znaleźć czas dla siebie przy dziecku?
Nie napiszę nic odkrywczego, gdy stwierdzę, że każde dziecko jest inne. Mimo to maluchy mają takie same podstawowe potrzeby, a wśród nich potrzebę przynależności i znaczenia. Chcą też spędzać z rodzicami czas, w którym niejako mają tatę i mamę na wyłączność. Dlatego, jeśli masz kilkoro dzieci, Wspólny czas spędzaj z każdym z nich osobno. Tylko wtedy ma to sens i może przynieść określone korzyści.
Jeśli więc chcesz znaleźć czas dla siebie przy dziecku i to nie raz w miesiącu, ale codziennie, sprawdź poznane tu sposoby na jego wygospodarowanie.
- Dowiedz się, czy twoje dziecko lubi słuchać bajek. Jeśli podobają mu się Przygody Kota Afika – Kup 21 bajek o kocie Afiku i jego przyjaciołach z Pogodnego Ogrodu, a następnie zrób Bajkową Playlistę, by nie trzeba było włączać ich osobno.
Przygody Kota Afika Pozytywne przekonania w formie rymowanek. Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł
- Na bieżąco zaspokajaj u twojego dziecka potrzeby przynależności i znaczenia.
- Spędzaj z dzieckiem codziennie przynajmniej 10 min. a najlepiej dwa razy po 1o minut
Może się też okazać, że twoja pociecha zechce, byście oboje posłuchali bajki w ramach Wspólnego czasu i to też jest świetny pomysł. Pamiętaj jednak, by być w 100% obecną, bez sięgania po telefon czy udawania, że słuchasz.
Dodatkową korzyścią będzie poznanie mądrych rymowanek, które zawierają pomocne przekonania i myśli związane z treścią bajki. Dzięki nim twoje dziecko niejako w sposób naturalny i przyjemny wprowadzi w życie przesłanie wybranej historii.
Sprawdź, czy coś się zmienia
Gdy zaczniesz wprowadzać powyższe pomysły w życie, zwracaj uwagę, czy coś zmienia się w życiu twoim i twojego dziecka. Spoglądając w swoje lustrzane odbicia, sprawdź, jak siebie postrzegasz, co czujesz na swój widok i jakie myśli pojawiają się w tym momencie w twojej głowie.
Przyglądaj się też swojemu dziecku, jego zachowaniu, emocjom, reakcjom na twoje prośby i słowom, których używa.
To wszystko może wymagać czasu, ale warto o tych zmianach wiedzieć, by wyłapywać nawet najdrobniejsze powody do radości i wdzięczności. Gdy poprawią się twoje relacje ze sobą, w czym pomoże ci codzienny czas dla siebie, poczujesz się lżej. Zaś poczucie szczęścia coraz częściej gościć będzie w twoim sercu.
Sprawdź i ciesz się każdą chwilą, którą dajesz sobie i którą dzielisz się z innymi.
* O zaspokajaniu potrzeb przynależności i znaczenia u swojego dziecka oraz o wspólnym czasie przeczytasz więcej w książce Amy McCready: „Dziecko, Czy muszę Ci to jeszcze raz powtarzać?”.
*Tekst zawiera linki afiliacyjne do Programu Partnerskiego Wydawnictwa Złote Myśli