Jesteś ważny
Co to znaczy, że jesteśmy ważni? – dopytała Ola, które nie bardzo rozumiała to trudne słowo. Znała je, ale tylko, kiedy używało się go podczas np. wybierania się do przedszkola: ważne, by jej sukienka była czysta, ważne, by wzięli parasol, bo akurat pada, ważne, by nie spóźniali się, by nie przerywać, gdy pani do niej mówi i jeszcze w kilku innych sytuacjach. Jednak nie miała pojęcia, co znaczy, że ona jest ważna. I Krzyś jest ważny. I mama i tata. Afik też.
– To słowo ma tu dwa znaczenia – odpowiadając Oli, zaczęła tłumaczyć mama. – Pierwsze znaczenie jest takie, że kiedy ktoś kogoś bardzo kocha, to ten, kogo kocha, jest dla niego bardzo ważny i smutno by było, gdyby go nie było – zaczęła tłumaczyć pani Ewa.
– Czyli my wszyscy w naszej rodzinie jesteśmy dla siebie ważni, bo się kochamy, tak? – Krzyś upewniał się, czy dobrze zrozumiał.
– Tak. Tworzymy jedną rodzinę i jesteśmy dla siebie bardzo ważni, dlatego z uwagą siebie słuchamy, mamy dla siebie czas, dobrze o sobie myślimy i mówimy, bronimy kogoś, kto np. jest obrażany przez innych. Pokazujemy w ten sposób, że bardzo go kochamy i że jest dla nas ważny, dlatego stajemy w jego obronie.
– A to drugie znaczenie? Jakie jest? – zapytał Krzyś, bo ciągle myślał o Patryku i o tym, że ma tak fajnie, bo nie musi sprzątać w i ogóle robić innych, czasem trudnych rzeczy.
Jak wytłumaczyć dziecku, że jest ważne?
I co znaczy to trudne słowo w odniesieniu do domu, rodziny, relacji z rówieśnikami?
Nie jest łatwo przełożyć to na język zrozumiały dla dzieci, ale od czego są bajki. Ola i Krzyś są ważni dla swoich rodziców, ale nie bardzo wiedzą, co to znaczy w praktyce. Jak odróżnić tego, kto jest ważny w domu, od kogoś, kto ważny nie jest? I dla kogo dzieci są ważne? Czy tylko one? A może rodzice też są ważni?
Dużo tych pytań, ale wszystkie są… ważne. Czyli takie, które mają duże znaczenie. Jeśli się ich nie zada, coś może pójść nie tak i dzieciom może stać się w życiu krzywda. Jeśli nie teraz, to w przyszłości, gdy będą dorosłe.
Nic nie musi, wszystko może
Cała rozmowa Krzysia i Oli z mamą, zaczęła się od małej zazdrości. Patryk, kolega Krzysia, nic nie musi w domu robić. Ani sprzątać swojego pokoju, ani odnosić talerzy po zjedzonym obiedzie czy kolacji. Gdy nabałagani w ogrodzie, w porządkach wyręcza go tato, a kiedy rozrzuci zabawki w domu, sprzątaniem zajmuje się mama. Dzięki temu ma dużo więcej czasu na zabawę, niż Krzyś, a przecież w przypadku dzieci, każda minuta przeznaczona na ulubione zajęcia jest na wagę złota. Co, jeśli tych minut ma się naprawdę dużo?
Trudno się dziwić, że Krzysiowi w pierwszej chwili takie życie bardzo się spodobało. To dlatego zapytał mamę, czy na pewno wszystkie dzieci dbają o porządek w domu i ogrodzie, albo nakrywają do stołu, a potem odnoszą do kuchni swoje talerze. Patryk wyraźnie łamał ten schemat i dlatego sprawę należało wyjaśnić.
Co znaczy, że dziecko jest ważne?
Mama Oli i Krzysia trochę się nagimnastykowała, zanim maluchy w końcu pojęły, co znaczy, że są ważne. Nie tylko one, ale również rodzice.
Być ważnym to być częścią czegoś większego. To móc dać coś innym i samemu od innych coś otrzymać. Kiedy dzieci same sprzątają po sobie bałagan, który zrobiły, dają rodzicom czas i możliwość zajęcia się swoimi sprawami. Pomoc w przygotowaniu stołu do obiadu to też coś ważnego. Tu również rodzice dają dzieciom do zrozumienia, że są ważne. Obdarzają ich zaufaniem oraz wiarą, że sobie poradzą. W ten sposób uczą je, że to, co robią, ma znaczenie i jest ważne dla innych a tym samym, ważne są same dzieci.
Dzieląc się domowymi obowiązkami z dziećmi, dajemy im poczucie, że ich praca jest wartościowa, cenna i ważna dla całej rodziny. Rodzice pracują, by utrzymać dom. Dzieci dają od siebie to, co mogą dać, nie chodząc jeszcze do pracy. Odkrywają tym samym, że jeśli same wykonają jakąś pracę, rodzicom zostanie więcej czasu, a ten będzie można wykorzystać choćby na wspólne wyjście do kina czy parku.
Fragment
– Ale mu fajnie, co nie Ola? – usłyszałem te słowa, gdy wbiegałem do domu, po tym, jak wylegiwałem się w jesiennym słońcu.
– Nooo – przytaknęła Krzysiowi siostra. – Ma tyle czasu na zabawę i w ogóle. Trochę mu chyba nawet zazdroszczę. Też bym tak chciała. A Ty? – zapytała Ola.
– Pewnie, że bym chciał. Przychodziłbym ze szkoły, zjadł obiad i od razu mógłbym iść do pokoju się pobawić, bo nie musiałbym najpierw odrabiać zadań. Bo wiesz, Patryk nie musi. Odrabia, kiedy sam chce. Jego rodzicom to nie przeszkadza. To musi być fajne, tylko że z drugiej strony, już kilka razy od początku roku nie miał zadania. Zapomina też przynosić przybory na plastykę. Ciekawe, czemu tak się dzieje? Jak myślisz – z nutką ciekawości w głosie zadał pytanie Oli Krzyś.
– Nie wiem. Może nikt mu nie przypomina? Chociaż Tobie też nikt nie przypomina, a zawsze pamiętasz, co masz przynieść, prawda?
– No tak. – potwierdził Krzyś.Przysłuchiwałem się z ciekawością tej rozmowie i jak na razie niewiele z niej rozumiałem. O co tu chodzi? Co takiego ma Patryk, czego nie mają Ola i Krzyś? Czego mogą mu zazdrościć, skoro tu naprawdę niczego im nie brakuje? Tak przynajmniej do tej pory mi się wydawało
Ważne sygnały
Być może po wysłuchaniu tej bajki niejeden rodzic odkryje, że wyręczając dziecko w codziennych, domowych obowiązkach, nieświadomie wysyła mu sygnał, że nie jest ważne. Na szczęście można to jeszcze odkręcić, w czym pomocna może okazać się bajka wraz z rymowanką, od której rozmowę zaczęła mama Oli i Krzysia.
Nie zrażaj się, jeśli twoje dziecko nie od razu zrozumie, co znaczy, że jest ważne. Rozmowy i codzienna praktyka oraz wyjaśnienia towarzyszące zlecaniu drobnych domowych prac sprawią, że z każdym dniem, twoja pociecha będzie się czuła coraz bardziej wartościowa. Będzie się też czuć ważna wiedząc, że jest ważnym ogniwem (wiem, że się powtarzam, ale może dzięki temu to słowo na dobre rozdźwięczy się w twojej głowie) czegoś wyjątkowego – domu i rodziny. By tak było, musisz dobrze wytłumaczyć dziecku, że jest ważne. Tak, by zrozumiało to nie tylko umysłem, ale też poczuło w swoim sercu.
Od czego zacząć?
Od samodzielnego przeczytania bajki, byś mógł się zapoznać ze sposobem wytłumaczenia słów “jesteś ważny”. Dzięki temu łatwiej ci będzie odpowiadać na pytania, które mogą pojawić się w czasie wspólnego czytania lub słuchania bajki.
Bajka „Jesteś ważny” to podpowiedź i dobry początek rozmowy na ten istotny w wychowaniu temat samodzielności i udziału dzieci w życiu całej rodziny. One zawsze będą dążyły do tego, by się bawić, nie odrabiać zadań, czy sprzątać po sobie zabawek. Chyba że uda ci się wyrobić w nich nawyk oparty na silnym fundamencie. Tą mocną podstawą może być świadomość, że są ważne, a to, co robią, jest ważne dla ciebie jako rodzica. Kiedy dostrzegą w tym głębszy sens, do rzadki będzie należała sytuacja, że coś sobie odpuszczą. Dzieci są mądrzejsze, niż wielu rodzicom się wydaje i potrafią być naprawdę empatyczne. Tylko to ty musisz wyjść pierwszy ze zrozumieniem i empatią do nich, ale to temat na inną bajkę 🙂
Bajka przyda się dzieciom, które:
- nie chcą pomagać w domowych pracach,
- nie sprzątają po sobie,
- unikają udziału w życiu rodziny – gdy trzeba coś zrobić dla innych,
- nie wiedzą, że są ważne,
- mają niskie poczucie wartości.
Pomocna będzie też dla siebie, jeśli:
- chcesz wytłumaczyć dziecku, że jest ważne,
- zależy ci na wychowaniu do samodzielności,
- chcesz wzmocnić w dziecku poczucie wartościowa,
- szukasz pomysłu, jak bardziej zaangażować dzieci w życie domu i rodziny,
- chcesz odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.
Myślisz, że bajka “Jesteś ważny” spodobałaby się twojemu dziecku?
Jeśli tak, możesz mu dać o wiele więcej. Ta bajka jest jedną z 21 opowieści, które dostępne są w zbiorze pt.
Przygody Kota Afika Pozytywne przekonania w formie rymowanek. Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł
Ebook i audiobook zawiera następujące bajki:
2. Wizyta u pani weterynarz
3. Wyznanie Krzysia
4. Wszystko jest po coś
5. Trudne słowo NIE
6. Czy w ciemności mieszkają potwory?
7. Gdy nie chce się uczyć
8. Lubię siebie
9. Nikt nie musi być winny
10. Kiedy kończy się zabawa
12. Sztuka słuchania
13. Jesteś ważny
14. Każdy jest wyjątkowy
15. Niesprawiedliwe słowa
16. Kto próbuje, temu się udaje
17. Daj mi chwilkę
18. Sukces – to takie proste. Część I
19. Sukces – to takie proste. Część II
20. Potrzebuję twojej pomocy. Część I
21. Potrzebuję twojej pomocy. Część II
Posłuchaj jednej z bajek
Wszystkie rymowanki wplecione w przygody kota Afika, to pewnego rodzaju afirmacje dla dzieci, czyli pozytywne myśli, które pomagają w budowaniu dobrych, korzystnych i wspierających przekonań. Jeśli dobrze się zakorzenią w umyśle i sercu, pozostaną z nimi na całe życie i pomogą je przeżyć najpiękniej, jak to tylko możliwe.
To nie koniec
Potraktuj tę bajkę jako inspirację do rozmów na ten ważny temat i budowania w dziecku poczucia ważności. To jednocześnie pomoc, byś bez problemu mógł wytłumaczyć dziecku, że jest ważne. Z pewnością wiedza ta przysłuży się to każdemu członkowi twojej rodziny, dlatego fajnie by było, gdyby wszyscy mogli tej bajki posłuchać. A jeśli nawet starsze dzieci odmówią, to teraz łatwiej ci będzie im wytłumaczyć, dlaczego mają odnosić talerze do kuchni, czy sprzątać swój pokój i łazienkę. Dzięki temu wzmocnią się relację w twojej rodzinie, a twoje dzieci o wiele lepiej radzić sobie będą nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Będą po prostu bardziej niezależne.
*Tekst zawiera linki afiliacyjne do Programu Partnerskiego Wydawnictwa Złote Myśli