Każdy jest wyjątkowy – bajka o rywalizacji
– A co tu się dzieje, młode panny – jako pierwsza odezwała się mama Kasi. – Czemu to słychać was aż na dół? Chodźcie tu i opowiadajcie, bo tak nie może być.
– Bo Ola mówi, że jest lepsza w gumę, a to nieprawda, bo ja jestem lepsza. Skakałyśmy obie i wiem, że ja lepiej powtarzałam to, co pokazywała Ola – skarżyła się mamie Kasia.
– Mamo, to nieprawda, bo to ja byłam lepsza. Widziałam. I Krzyś też widział, chociaż mówi, że obie tak samo dobrze skakałyśmy przez gumę. Ale on się nie zna, dlatego jego słowo się nie liczy. To ja byłam lepsza, to ja! – prawie przez łzy przekonywała na swoja korzyść Ola.
– Spokojnie dziewczynki, po co te kłótnie – próbowała uspokoić całą atmosferę panie Ewa. – Przecież jesteście dobrymi koleżankami, lubicie bawić się razem w przedszkolu i wtedy, gdy odwiedzacie się nawzajem. Czy naprawdę to takie ważne, kto jest lepszy, a kto gorszy?
– Tak. Bo ten kto jest lepszy, jest fajniejszy i ma więcej koleżanek i w ogóle. Fajniej być lepszym od innych – odpowiedziała mamie Ola.
– A jak się czuje ten, kogo inni uważają za gorszego? – zapytała w pewnej chwili mama Kasi.
– Jest mu smutno, źle, przykro i czasem chce się płakać, bo nikt nie lubi być gorszy od innych. Chyba każdy woli być lepszy – odpowiedziała na pytanie mamy Kasia.
– Masz rację. Nikt nie lubi być gorszy, ale jeśli ktoś ma być lepszy, to ktoś pewnie musi być zawsze gorszy od niego. Ja jednak mam inny pomysł i mam nadzieję, że się wam spodoba – kontynuowała mama Kasi.
Lepszy i gorszy – czy tak musi być?
Wydaje się, że tak. W końcu od zarania dziejów ludzie rywalizują ze sobą, trudno więc, by dzieci tego nie robiły.
Na szczęście w przypadku twojego dziecka może być zupełnie inaczej. Wbrew pozorom, wcale nie pomaga to w byciu najlepszym w czymkolwiek. Poza tym, rywalizacja z innymi niesie ze sobą niebezpieczeństwo porzucenia starań o mistrzostwo i wygraną. Wiele porażek z rzędu może podciąć skrzydła najmocniejszym, a co dopiero dzieciom, prawda? Gdy dziecko czuje się gorsze od innych, spada motywacja do działania i podejmowania kolejnych wyzwań. Pojawia się zniechęcenie i lęk przed próbowaniem tego, co znów mogłoby wypełnić smutkiem i doprowadzić do płaczu.
Gdy obie mamy usłyszały krzyki dobiegające z pokoju dzieci, postanowiły sprawdzić, co też tam się dziej. Okazało się, że trafiły na kłótnię, które zrodziła się z rywalizacji. Postanowiły więc wykorzystać okazję i przekazać dzieciom bardzo ważną, życiową mądrość. Jaką?
Każdy jest wyjątkowy
O tym, że warto dziecku przypominać, jak jest wyjątkowe, i to nie tylko wtedy, gdy dzieci śmieją się z jego wyglądu, czy sposobu mówienia, nie trzeba nikogo przekonywać W bajce znajdziesz również i ten wątek. Jako że dzieci uczą się dopiero słów i z każdy tygodniem znają ich coraz więcej, to często nie do końca rozumieją, co tak naprawdę znaczy każde z nich. Tak jest właśnie ze słowem “wyjątkowy”.
Czy wiesz, jak to przełożyć na dziecięcy język? Mamie Kasi się to się udało, co widać było bo pytaniach i przebiegu dalszej rozmowy. Możliwe, że podobna wywiąże się również między tobą, a twoim dzieckiem, które znajdzie przykłady bycia ważnym, ze swojego szkolnego lub podwórkowego życia.
Fragment
Zapowiadał się całkiem zwyczajny dzień. Czyli taki dzień jak co dzień. Dzieciaki w przedszkolu i szkole, rodzice w pracy, a ja mam cały dom i ogród dla siebie. Cisza, spokój, miseczka z jedzeniem i wodą pełna. Co by się mogło stać, żeby to wszystko się zmieniło? Ja nic takiego nie przewidywałem.
Jednak okazuje się, że w przewidywaniu to ja najlepszy nie jestem. Ale i też nie lubię przewidywać, a jeśli już, to robię to tak, że spodziewam się tylko tego, co najlepsze. Tak nauczyła mnie mama i tego się trzymam. Cokolwiek by się działo, ja spodziewam się tego, co najlepsze. Że wszystko ułoży się bardzo dobrze. Tak jak w tej rymowance, której nauczyła mnie mama, a o której wspominałem przy okazji opowiadania ci jednej z moich przygód.Rymowanka brzmiała tak:
Kiedy coś się nie udaje, kiedy wszystko jest nie tak,
wiem, że to co dziś dostaję, ma ukryty, pyszny smak.
Co zrobić, gdy po przegranej dziecko czuje się gorsze od innych?
Żyjemy w świecie, gdzie rywalizacja i porównywanie się do innych, obecna jest niemal na każdym kroku. Dlatego jedynym sposobem, by uchronić dziecko przed jej skutkami ubocznymi, jest nauczenie go innego sposobu podejścia do wszelkich zawodów, testów, egzaminów i konkursów. Być może i tobie przyda się to w pracy, czy w życiu osobistym, dzięki czemu uda ci się zmniejszyć ilość stresu, który z niej wynika.
W bajce znajdziesz prostą, ale pomocną rymowankę, która łączy w sobie pojęcia wyjątkowy i odpowiedź na pytanie: jak uwolnić się od napięcia związanego z rywalizacją.
Dzieci nieustannie ze sobą rywalizują, ale jeśli twoje dziecko odkryje pewien sekret, nie zrezygnuje tak łatwo z drogi do mistrzostwa w tym, co będzie dla niego ważne. Inni zaś, szczególnie ci, którzy na ten moment są lepsi od nich, staną się inspiracją, a nie źródłem smutku i niskiej samooceny.
Choć ze szkół tak szybko nie znikną oceny, a z zawodów pierwsze i ostatnie miejsca, to twoje dziecko może być wolne od niezdrowego wyścigu po złoty medal.
Od czego zacząć?
Zanim przeczytasz dziecku bajkę, wpierw sam się z nią zapoznaj. Dzięki temu będziesz mógł przemyśleć trudniejsze kwestie i przygotować się na ewentualne pytania.
Do rozmowy na temat wyjątkowości i rywalizacji może dojść już w trakcie słuchania. Wykorzystaj to, bo łatwiej ci będzie tłumaczyć coś trudnego w towarzystwie bohaterów opowieści i odwoływać się do ich przykładu.
Również w codziennym życiu wracaj do tego, o czym była mowa w bajce. Pytaj, co zrobiłaby Ola lub Kasia i nie zapomnij o rymowance.
Bajka szczególnie przyda się dzieciom, które:
- szybko się zniechęcają po przegranej,
- czują się gorsze od innych,
- reagują złością lub płaczem po przegranej,
- zawsze chcą wygrywać.
Pomocna będzie też dla ciebie, jeśli:
- chcesz zmotywować dziecko do ćwiczeń w wybranej przez nie dziedzinie,
- twoje dziecko czuje się gorsze od innych,
- szukasz pomysłów na umacnianie poczucia wartości u dziecka,
- chcesz odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.
Myślisz, że bajka “Każdy jest wyjątkowy” spodobałaby się twojemu dziecku?
Jeśli tak, możesz mu dać o wiele więcej. Ta bajka jest jedną z 21 opowieści, które dostępne są w postaci ebooka i audiobooka pt. Przygody kota Afika. Bajki pełne dobrych myśli.
—> Start Layout Part
Możesz wybrać wersję do czytania lub słuchania. Albo też obie wersje, bo czasem zechcecie poczytać, a kiedy indziej wspólnie posłuchać jednej z wesołych i uczących czegoś nowego bajek.
Okładka + call to action
Ebook i audiobook zawiera następujące bajki:
// Obrazek +Odtwarzacz z frag. + Link
End Layout Part <—
Wszystkie rymowanki wplecione w przygody kota Afika, to pewnego rodzaju afirmacje dla dzieci, czyli pozytywne myśli, które pomagają w budowaniu dobrych, korzystnych i wspierających przekonań. Jeśli dobrze się zakorzenią w umyśle i sercu, pozostaną z nimi na całe życie i pomogą je przeżyć najpiękniej, jak to tylko możliwe.
To nie koniec
Podobnie jak inne bajki, tę również potraktuj jako inspirację. Nie tylko wtedy, gdy twoje dziecko czuje się gorsze od innych. Jeśli masz więcej dzieci, historia ta może ci pomóc złagodzić wynikające z ciągłej rywalizacji, waśnie i kłótnie między rodzeństwem.
*Tekst zawiera linki afiliacyjne do Programu Partnerskiego Wydawnictwa Złote Myśli