Gdy nie chce się uczyć
Nie wiem, czy ty też tak masz, ale mnie czasem nie chce się podnieść z posłania – taki leniuszek ze mnie wychodzi. Nawet kiedy jestem głodny, to najlepiej, gdyby ktoś inny przyniósł mi jedzenie. Nie pogniewałbym się, gdyby mnie jeszcze nakarmił. Normalnie, nic mi się nieraz nie chce. I to od samego rana. I nie lubię się uczyć.
Niejedno dziecko podpisałoby się pod tym zwierzeniem Afika obiema rękami. Cóż zrobić, dorosłym też się to zdarza, prawda?. Gorzej, kiedy taki opór przed uczeniem staje się codziennością, a nowej wiedzy wcale nie ubywa.
Gdy nie chce się uczyć, kiedyś można tego żałować
Kot Afik, gdy jeszcze mieszkał w opuszczonym ogrodzie wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem, takim leniuszkiem był przez cały czas. Nic mu się nie chciało, niczego się nie uczył i tylko obiecywał, że to na pewno wkrótce się zmieni. Ale się nie zmieniało i tak jak wiele dzieci, na obietnicach się kończyło. Do czasu, kiedy w niebezpieczeństwie znalazł się jego młodszy brat Mruczek. Afik nie był w stanie mu pomóc, a wszystko przez to, że wcześniej nie chciał zdobyć umiejętności, która teraz mogła mu się przydać.
Nikogo z dorosłych nie było w pobliżu, a wystraszony Afik nie wiedział co ma robić. Poza jednym: obiecał sobie, że już zawsze uczył się będzie tego, co nowe i ważne. Nigdy nie okłamie taty, obiecując zmianę na lepsze. I tak też zrobił. A Mruczek? Czy wyszedł z opresji bez szwanku? Tego dowiecie się z bajki.
Twoje dziecko nie chce się uczyć nowych rzeczy?
To spory problem. O wiele lepsza jest zabawa. Jednak czasem w życiu zdarza się coś takiego, co na zawsze odmienia stosunek do nauki nowych rzeczy, umiejętności, treści. Tak jak to było w przypadku Afika.
Dzieciom trudno wytłumaczyć, że nauka czegoś nowego to coś bardzo ważnego i nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się zdobyta wiedza. Może kot Afik przekona je, że nawet, gdy leniuszek podpowiada, by nic nie robić, warto mu się sprzeciwić i zdobyć nową umiejętność, czy dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego. Przyda się również rymowanka, dzięki której łatwiej będzie wygrać z leniwym głosem w głowie.
Gdy dodamy do tego dużą porcję zrozumienia, zrodzoną z własnych doświadczeń z nauką i niechęcią do niej – nauka samodzielności zdecydowanie przyspieszy. Napędzane ciekawością, do czego może przydać się nowa czynność, zdobywanie nowej wiedzy nie będzie już problemem. Może nawet wszystko potoczy się jeszcze lepiej, niż moglibyśmy przypuszczać.
Nie mamy nic do stracenia. Do zyskania naprawdę wiele. Choć może myślimy: to przecież tylko bajka? Jak może pomoc w zachęceniu mojej pociechy do uczenia się nowych rzeczy? – co szkodzi spróbować?
Fragment
Kiedy nie wiem lub nie umiem, to nauczę się raz dwa,
w mig to pojmę i zrozumiem, kto da radę, jak nie ja.Tej rymowanki nauczyła mnie pewnego razu mama i dziś ja chciałbym nauczyć jej Ciebie. Zanim jednak to zrobię, posłuchaj, jaką przygodę przeżyłem dawno, dawno temu, zanim trafiłem do rodziny Krzysia i Oli.
Nie wiem, czy ty też tak masz, ale mnie czasem nie chce się podnieść z posłania – taki leniuszek ze mnie wychodzi. Nawet kiedy jestem głodny, bo najlepiej, gdyby ktoś inny przyniósł mi jedzenie. Nie pogniewałbym się, gdyby mnie jeszcze nakarmił. Normalnie, nic mi się nieraz nie chce. I to od samego
rana. I nie lubię się uczyć. Kiedy mieszkałem z rodzicami w opuszczonym ogrodzie, tata wiele razy chciał mnie czegoś nauczyć, ale mnie nigdy się nie chciało. Wolałem od samego rana biegać i robić to, na co przyjdzie mi ochota.
Rozbudź w dziecku to, co najlepsze
Często same słowa zachęty nie pomagają. O wiele cenniejszy jest własny przykład rodzica. Tym bardziej, jeśli sam lubisz uczyć się nowych rzeczy i zdobywać nowe umiejętności. Nie kryj się z nimi, ale mów przy różnych okazjach. Szczególnie wtedy, gdy twoja pociecha prosi cię o pomoc z czym, z czym sama sobie nie radzi. Wykorzystuj takie okazje do podzielenia się historią, jak się tego nauczyłeś i kiedy ci się to przydaje. Skup się na korzyściach z posiadania tej umiejętności i radości, która z tego płynie.
Już samo wspólne wysłuchanie bajki to cenny czas i okazja do rozmowy. A ta może rozbudzić w dziecku to, co najlepsze – pragnienie bycia jak Afik – kotek, który bardzo lubi się uczyć nowych rzeczy. Lubi, bo wie, jakie to ważne i jak bardzo może pomóc nie tylko jemu, ale tym, którzy będą potrzebowali jego pomocy.
Od czego zacząć?
Bajka “Gdy nie chce się uczyć” to dobry początek do rozmowy. Szczególnie wtedy, gdy to tej pory twoja pociecha nie była nią zainteresowana. Bajka daje punkt zaczepienia i okazję do rozmowy na temat różnych umiejętności, które przydają się w codziennym życiu. Warto też dowiedzieć się, co takiego twoje dziecko chciałoby robić, kto mu imponuje i jak można dojść do mistrzostwa w tym, co się robi.
Bajka przyda się dzieciom, które:
- nie lubią uczyć się nowych rzeczy,
- lubią przy każdej okazji prosić innych o wyręczenie w prostych czynnościach,
- nie wiedzą, dlaczego warto uczyć się tego, co nowe.
Pomocna będzie też dla Ciebie, jeśli:
- chcesz nauczyć swoje dziecko samodzielności,
- proszony jesteś nieustannie o wyręczanie w tym, co dziecko mogłyby zrobić samo,
- nie masz już cierpliwości wobec nieporadnego malucha i jego oporu przed nauką nowych umiejętności,
- chcą odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.
Myślisz, że bajka “Gdy nie chce się uczyć” spodobałaby się twojemu dziecku?
Jeśli tak, możesz mu dać o wiele więcej. Ta bajka jest jedną z 21 opowieści, które dostępne są w zbiorze pt.
Przygody Kota Afika Pozytywne przekonania w formie rymowanek. Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł
Ebook i audiobook zawiera następujące bajki:
2. Wizyta u pani weterynarz
3. Wyznanie Krzysia
4. Wszystko jest po coś
5. Trudne słowo NIE
6. Czy w ciemności mieszkają potwory?
7. Gdy nie chce się uczyć
8. Lubię siebie
9. Nikt nie musi być winny
10. Kiedy kończy się zabawa
12. Sztuka słuchania
13. Jesteś ważny
14. Każdy jest wyjątkowy
15. Niesprawiedliwe słowa
16. Kto próbuje, temu się udaje
17. Daj mi chwilkę
18. Sukces – to takie proste. Część I
19. Sukces – to takie proste. Część II
20. Potrzebuję twojej pomocy. Część I
21. Potrzebuję twojej pomocy. Część II
Posłuchaj jednej z bajek
Wszystkie rymowanki wplecione w przygody kota Afika, to pewnego rodzaju afirmacje dla dzieci, czyli pozytywne myśli, które pomagają w budowaniu dobrych, korzystnych i wspierających przekonań. Jeśli dobrze się zakorzenią w umyśle i sercu, pozostaną z nimi na całe życie i pomogą je przeżyć najpiękniej, jak to tylko możliwe.
To nie koniec
Bardzo możliwe, że niejedne raz próbowałeś coś zmienić, ale niewiele to zmieniło i dalej twoje dziecko nie chce się uczyć. Nie poddawaj się i małymi krokami staraj się odkryć przyczynę tej blokady. Jednocześnie przemycaj w rozmowach sens i cel uczenia się nowych rzeczy i to nie tylko w szkole. Czasem lekcje zniechęcają do zdobywania nowej wiedzy, a bycie kujonem wcale nie przysparza przyjaciół.
*Tekst zawiera linki afiliacyjne do Programu Partnerskiego Wydawnictwa Złote Myśli