Kochasz mnie? – bajka o wyrażaniu miłości
– Kochasz mnie, mamo? – usłyszałem podczas wspólnego obiadu pytanie Oli.
– Tak, Oleńko, bardzo cię kocham. A czemu pytasz? – teraz mama chciała wiedzieć, skąd wzięła się ta wątpliwość córki. A może to nie była wątpliwość, tylko zwykła ciekawość? Niezależnie od tego, co to było, chciała wiedzieć.
– Bo w przedszkolu pani nam mówiła, że jak się kogoś kocha, to mu się to często mówi. A ty mi nie mówisz tak często, że mnie kochasz – wyjaśniła Ola.
– Wasza pani ma rację, bo tak się właśnie robi, ale czy mówiła wam, co jeszcze się robi, gdy się kogoś kocha? – ze spokojem dalej dopytywała mama.
– Nie, nie mówiła, tylko pytała, czy rodzice nam mówią, że nas kochają. Piotruś powiedział, że jego mama mówi mu to bardzo często. Prawie za każdym razem, gdy go widzi, czyli jak go budzi, albo kiedy kładzie go spać. Jak do niego dzwoni, to też mu mówi. Bo jego mama bardzo dużo pracuje i często jej nie ma w domu. Rano wychodzi razem z Piotrusiem i odwozi go do przedszkola i wraca dopiero wieczorem, gdy za chwilę mają się kłaść spać. A z przedszkola Piotrusia odbiera niania i jest z nim całe popołudnie – dokładnie wyjaśniła mamie Ola.
– No widzisz, Oleńko. Nie każda mama ma tyle czasu, co ja, żeby tak szybko wracać po pracy i tak dużo czasu spędzać z dziećmi. Nieraz bywa, że rodzice dużo pracują i tylko w niedziele mają dla dzieci trochę więcej czasu.
Kiedy się kogoś kocha, to mu się to mówi. Ale czy tylko?
Słowa to nie jedyny sposób na wyrażenie miłości, choć chyba najłatwiejszy. Czasem jednak brakuje potwierdzenia ich w codziennym życiu, a wtedy trudno mówić o prawdziwej miłości.
Pytanie Oli dało początek ciekawej rozmowie na temat wyrażania miłości. Okazało się, że kolega z przedszkola, słyszy te słowa wiele razy dziennie. W ten sposób mama chce go zapewnić, że pomimo braku czasu z powodu spędzania większości dnia w pracy, nie zmieniają się jej uczucia do syna. Mama Oli prosto z pracy wraca do domu, dzięki czemu czas dla dzieci ma dużo więcej. To zaś daje je możliwość okazywania miłości na wiele sposobów. Jakich?
Czasem wystarczy być
W trakcie rozmowy, Ola przypomniała sobie, jak mama siedziała przy niej, gdy dziewczynka była bardzo chora. Nic nie mówiła, ale obecnością mówiła więcej, niż warte są niejedne słowa o miłości. W pewnym momencie do pana Andrzeja zadzwoniono ze szpitala i musiał natychmiast spotkać się ze swoją mamą, która nagle zasłabła. Czy w ten sposób powiedział jej, że ją kocha? O tym i o innych sposobach wyrażania miłości, dowiesz się już z opowieści kota Afika.
Bajka o wyrażaniu miłości rozbudzi wyobraźnię twojego dziecka i pomoże mu zwracać uwagę na to, jak bardzo jest kochane przez swoich rodziców. To również podpowiedź dla ciebie, byś wiedział, jak jeszcze możesz wyrazić swoją miłość i to nie tylko do swojej pociechy, ale też do innych członków rodziny. Bo przecież takie pomysły sprawdzają się w wielu relacjach. Szczera obecność, uważne słuchanie, zrozumienie bez słów, bardzo łatwo odczuć, jeśli tylko jest szczere i autentyczne. Taka właśnie jest prawdziwa miłość, której w rodzinie nie powinno zabraknąć.
Miłość do dziecka to nie tylko słowa
Można przegadać najważniejsze lata dziecka i wcale go nie wychować. A przynajmniej nie tak, jakbyś tego chciał. Niejeden rodzić marzy, by jego dziecko wyrosło na samodzielne, uczciwe, dojrzałe emocjonalnie, szczęśliwe, zaradne, pewne siebie, przyjaźnie nastawione do świata.
Wychowanie bez słów, to dla ciebie jako rodzica, spore wyzwanie. Wymaga bowiem pracy nad sobą, świadomego wypowiadania słów i radzenia sobie z emocjami. Nieraz się pewnie zdarzyło, że zamiast spokojnego wybrania słów czy gestów, nerwowo zareagowałeś. Gdy tak się dzieje, trudno potem samymi słowa przekonać malucha o swojej miłości. Obrazy, w których zostały niesprawiedliwie potraktowane, są silniejsze i zostają na dłużej.
Choć wrażanie miłości bez słów jest trudne, to jednak o wiele lepsze i korzystniejsze dla całej rodziny. Jako rodzic każdego dnia masz wybór, czy będziesz teoretykiem gawędziarzem, czy praktykiem i mistrzem w sztuce życia. Takim, który wyraża miłość do dziecka całym sobą, czyli słowami, gestami, działaniami, spojrzeniami, milczeniem, obecnością, zrozumieniem, akceptacją i tym, co w tobie najlepsze.
Od czego zacząć?
Jeśli brakuje ci pomysłów, a chcesz, by twoja miłość była jak najgłębsza i by dziecko o niej wiedziało, skorzystaj z podpowiedzi. Bajka o wyrażaniu miłości zawiera ich kilka, ale nie wyczerpuje tematu. Potraktuj to jak inspirację i wraz ze swoją pociechą poszukaj tez innych sposobów. To nie muszą być nie wiadomo jak skomplikowane sposoby. Prostota jest dobra i często najlepiej sprawdza się w codziennym życiu. Nie zawsze musisz zabierać dziecko na ekskluzywne wakacje czy wypada za miasto. Czasem wystarczy, że usiądziesz z nim na podłodze i pobawisz się, bez ciągłego zerkania na telefon.
Bajka przyda się dzieciom, które:
- czują się niekochane,
- nie wiedzą jak inaczej można wyrażać miłość do innych,
- myślą, że inne dzieci są bardziej kochane przez rodziców,
- czują się winne, gdy nie słyszą od rodziców, że są kochane.
Pomocna będzie też dla Ciebie, jeśli:
- chcesz upewnić swoje dzieci, że są bardzo kochane,
- szukasz pomysłów na sposoby wyrażania miłości w rodzinie,
- masz problemy z wyrażaniem miłości słowami,
- jesteś introwertykiem i rzadko mówisz, że kogoś kochasz,
- uważasz, że nie musisz mówić, że kochasz, bo to oczywiste,
- chcesz odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.
Myślisz, że bajka “Kochasz mnie?” spodobałaby się twojemu dziecku?
Jeśli tak, możesz mu dać o wiele więcej. Ta bajka jest jedną z 21 opowieści, które dostępne są w zbiorze pt.
Przygody Kota Afika Pozytywne przekonania w formie rymowanek. Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł
Ebook i audiobook zawiera następujące bajki:
2. Wizyta u pani weterynarz
3. Wyznanie Krzysia
4. Wszystko jest po coś
5. Trudne słowo NIE
6. Czy w ciemności mieszkają potwory?
7. Gdy nie chce się uczyć
8. Lubię siebie
9. Nikt nie musi być winny
10. Kiedy kończy się zabawa
12. Sztuka słuchania
13. Jesteś ważny
14. Każdy jest wyjątkowy
15. Niesprawiedliwe słowa
16. Kto próbuje, temu się udaje
17. Daj mi chwilkę
18. Sukces – to takie proste. Część I
19. Sukces – to takie proste. Część II
20. Potrzebuję twojej pomocy. Część I
21. Potrzebuję twojej pomocy. Część II
Posłuchaj jednej z bajek
Wszystkie rymowanki wplecione w przygody kota Afika, to pewnego rodzaju afirmacje dla dzieci, czyli pozytywne myśli, które pomagają w budowaniu dobrych, korzystnych i wspierających przekonań. Jeśli dobrze się zakorzenią w umyśle i sercu, pozostaną z nimi na całe życie i pomogą je przeżyć najpiękniej, jak to tylko możliwe.
To nie koniec
Rozmów o miłości nigdy za wiele. Dlatego potraktuj tę bajkę jak źródło inspiracji i pomysłów na to, jak najczęściej wracać do tego tematu. Twoje dziecko spotyka się z rówieśnikami, które nie zawsze żyją w pełnej, kochającej się rodzinie i ten temat też warto poruszyć. Rozmowa o zaspokajaniu potrzeby bycia kochanym przez innych to cenna podpowiedź. Bo przecież dzieci mogą być kochane nie tylko przez rodziców. Ważne by były, a źródłem może być też miłość rówieśników okazywana na przeróżne sposoby.
*Tekst zawiera linki afiliacyjne do Programu Partnerskiego Wydawnictwa Złote Myśli