Trudne słowo NIE – bajka o odmawianiu
– Nie kupię ci tej gry. Nie teraz. Jesteś jeszcze za mały, żeby w nią grać. Nie chcę, żebyś się uczył robić innym krzywdę, nawet jeśli to dzieje się tylko w grze – mówił pan Andrzej do Krzysia.
Krzyś miał niezbyt zadowoloną minę, gdy usłyszał od taty słowo NIE. Tak bardzo chciał mieć nową grę, o której prawie wszyscy ostatnio rozmawiali w jego klasie. Była taka super. Były potwory, rzucało się zaklęcia, walczyło z innymi rycerzami i bohaterami. Albo zbierało się drużynę i wyruszało na spotkanie ze smokami, by je…no właśnie. To chyba dlatego, że w tej grze się zabijało, tato, nie chciał się zgodzić na jej zakup.
– Ale ja tak bardzo chcę mieć tę grę, tato. Prawie wszyscy koledzy ją mają i grają, a potem się chwalą w szkole, ile punktów zdobyli, którą misję ukończyli. A kiedy pytają, czy już grałem, to spuszczam głowę i mówię, że jeszcze nie, ale na pewno już niedługo zagram – żalił się Krzyś.
Tak zaczyna się bajka o odmawianiu pt. „Trudne słowo NIE”. Każdy rodzic wie, jak trudno w sposób stanowczy powiedzieć słowo NIE. Odmówić i być konsekwentnym. Nie zmięknąć w wyniku próśb, błagań, nalegań malucha. Każdy przecież ma serce. Rodzić kocha swoje dziecko i to serce aż mu się kraje, gdy widzi proszące oczka, wpatrzone w niego jak w obrazek i słyszy słowa: Tato, proszę… Mamo, kupisz mi? Proszę…
Czasem kup ujesz, czasem nie.
Pytanie: czy za każdym razem robisz to świadomie – wiedząc, dlaczego i po co? Czy dla świętego spokoju zgadzasz się na prośbę? Czy może nie bardzo wiedząc, dlaczego, odmawiasz, a wtedy jedyne wytłumaczenie, jakie przychodzi nam do głowy, to stwierdzenie: Nie, bo nie! Koniec dyskusji.
W mówieniu NIE nie ma nic złego – pod jednym warunkiem
Jako dorosłych, też lubisz znać wyjaśnienie, kiedy sam usłyszysz odmowę. Czemu inaczej miałoby być w przypadku twojego dziecka?
To właśnie odpowiedź na to jedno pytanie:
Dlaczego?
wydaje się być kluczowa.
Krzyś, któremu tato nie kupił gry, poszedł obrażony do swojego pokoju i nie bardzo chciał z kimkolwiek rozmawiać. Wcześniej całej rozmowie przysłuchiwała się mama, która na razie postanowiła nie wtrącać się do dyskusji ojca z synem. Poszła jednak za Krzysiem i za jego zgodą opowiedziała mu, jak sama nie lubiła te słowa na N. Też nie było jej łatwo przyjmować odmowy z ust swojej mamy. Było tak do czasu, aż ta nie wyjaśniła jej, co tak naprawdę kryje się za słowem NIE.
Mama podzieliła się też z synkiem rymowanką, której sama się wtedy nauczyła.
Bajka o odmawianiu – dla rodziców, których dzieci często mówią NIE
Nie tylko dorośli mówią NIE i jako rodzić niejeden raz się o tym przekonałeś. Może nawet słyszysz je codziennie z ust swojego dziecka, które bardziej lub mniej świadomie go używa. I ma to tego takie samo prawo, jak i ty, choć nie jest to przyjemne dla rodzicielskiego ucha. Choć same domagają się wyjaśnień, gdy czegoś im odmawiasz, to same nie kwapią się, by zrobić to samo. Dlatego właśnie słyszysz tak często z ich ust: Bo nie! gdy próbujesz je przekonać do zjedzenia obiadu.
Bajka o odmawianiu również tu przychodzi z pomocą i pokazuje dziecku, jak ważne jest wyjaśnienie przyczyn odmowy. Ostatecznie z trudnej i nieprzyjemnej dla Krzysia rozmowy przy stole, wynikło coś o wiele lepszego, co przełoży się na lepsze relacje w całej rodzinie. Być może tłumaczyłeś już swojemu dziecku, że chcesz wiedzieć, dlaczego w danej sytuacji mówi NIE, ale wiesz jak to jest, gdy robi to rodzic. Bajka to co innego. Wygląda na to, że umysł dziecka o wiele szczerzej otwiera się na treści w niej zawarte gotów jest na rozważenie nawet trudnych zmian w postępowaniu o ile robią tak sami bohaterowie.
W czym jeszcze może pomóc bajka o odmawianiu?
To, czego nauczysz swoje dziecko w okresie jego rozwoju, procentować będzie w jego życiu dorosłym. Dotyczy to również sztuki asertywności, której ważnym elementem jest mówienie NIE w sytuacjach, które tego wymagają.
Jeśli teraz dostawać ono będzie wszystko, czego zapragnie, za kilka lub kilkanaście lat zderzenie z murem, na którym ktoś wymaluje zdecydowanym ruchem słowo NIE, może okazać się bardzo bolesne. Co wtedy?
Czy jako osoba dorosła, dzisiejsze dziecko będzie umiało się z tym pogodzić, przyjąć na klatę, uznać to za informację zwrotną? Czy może załamie się i utwierdzi w przekonaniu, że nie jest nic warte; że jest do niczego; że się nie nadaje, albo nie jest wystarczająco dobre, bo przecież w dzieciństwie udawało mu się osiągać to, czego chciało. I to za KAŻDYM razem… .
Od czego zacząć?
By tego uniknąć, jak najszybciej wytłumacz maluchowi, co kryje się z tymi trzema literami i jak używać słowa, które z jest z nich zbudowane. Pomoże wam w tym bajka o odmawianiu “Trudne słowo NIE”.
Przyda się dzieciom, które:
- nie potrafią zrozumieć słowa NIE,
- reagują złością i płaczem, gdy czegoś im się odmawia,
- za wszelką cenę próbują wymusić na dorosłych zgodę na to, czego chcą,
- wyrobiły sobie przekonanie, że rodzice zawsze spełnią ich prośbę.
Pomocna będzie też dla Ciebie, jeśli:
- chcesz wytłumaczyć dziecku, dlaczego czasem mówisz NIE,
- szukasz pomysłów na wzmocnienie w dziecku poczucia bezpieczeństwa,
- nie potrafisz skutecznie odmawiać dziecku, szybko ulegając jego prośbom,
- chcesz odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.
Myślisz, że bajka o odmawianiu “Trudne słowo NIE” spodobałaby się twojemu dziecku?
Jeśli tak, możesz mu dać o wiele więcej. Ta bajka jest jedną z 21 opowieści, które dostępne są w zbiorze pt.
Przygody Kota Afika Pozytywne przekonania w formie rymowanek. Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł
Ebook i audiobook zawiera następujące bajki:
2. Wizyta u pani weterynarz
3. Wyznanie Krzysia
4. Wszystko jest po coś
5. Trudne słowo NIE
6. Czy w ciemności mieszkają potwory?
7. Gdy nie chce się uczyć
8. Lubię siebie
9. Nikt nie musi być winny
10. Kiedy kończy się zabawa
12. Sztuka słuchania
13. Jesteś ważny
14. Każdy jest wyjątkowy
15. Niesprawiedliwe słowa
16. Kto próbuje, temu się udaje
17. Daj mi chwilkę
18. Sukces – to takie proste. Część I
19. Sukces – to takie proste. Część II
20. Potrzebuję twojej pomocy. Część I
21. Potrzebuję twojej pomocy. Część II
Posłuchaj jednej z bajek
Wszystkie rymowanki wplecione w przygody kota Afika, to pewnego rodzaju afirmacje dla dzieci, czyli pozytywne myśli, które pomagają w budowaniu dobrych, korzystnych i wspierających przekonań. Jeśli dobrze się zakorzenią w umyśle i sercu, pozostaną z nimi na całe życie i pomogą je przeżyć najpiękniej, jak to tylko możliwe.
*Tekst zawiera linki afiliacyjne do Programu Partnerskiego Wydawnictwa Złote Myśli