Kiedy dziecko chce zwierzątko – bajka o prawdziwej przyjaźni

Bajka polecana dla dzieci, które:

  • mieszkają z domowym zwierzątkiem,
  • mają problem z zaprzyjaźnieniem się,
  • lubią zwierzęta, zwłaszcza kotki,
  • nie przepadają za dbaniem o domowego zwierzaka.

Pomocna dla rodziców, którzy:

  • chcą nauczyć swoje dziecko dbać o domowego zwierzaka,
  • pragną pomóc dziecku w znalezieniu prawdziwego przyjaciela,
  • nie mają pomysłu na rozmowę o przyjaźni,
  • chcą odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.

 

Zanim posłuchasz bajki “Wyznanie Krzysia”

Gdy dziecko chce zwierzątko, co robić?

Dać sobie czas wypełniony rozmową na ten temat. Dzieci szybko się do czegoś zapalają i równie szybko gasną. Chyba, że to coś, na czym naprawdę im zależy i gotowe są dużo zrobić, by to mieć.

Bajka „Wyznanie Krzysia” to bardzo ważna historia w całym zbiorze kocich opowieści. Mówi bowiem o przyjaźni i wyborach. Tych, których dokonujemy już jako dzieci, ucząc się w ten sposób, jak ważne jest stawanie po właściwej stronie – po stronie przyjaciela.

Przyjaźń to nić łącząca nie tylko ludzi.

Pojawia się też między ludźmi, a zwierzętami. Bywa nawet trwalsza i czystsza. Szczera i prawdziwa. Sam takiej doświadczyłem z Timonem – tchórzofretką, która pomogła mi przełamać lęk przed trudnymi do przewidzenia zachowaniami, małych, futrzastych gryzoni. Kiedy jednak z powodu choroby Timon umierał w moich dłoniach – płakałem jak bóbr. Nawet teraz, gdy piszę te słowa, moje oczy wypełniły się kilkoma łzami i szybciej zabiło moje serce… .

Nie zawsze udaje się przyjąć pod swój dach zwierzaka.

Jednak gdy tylko tak się stanie, warto zadbać, by ta znajomość przerodziła się w coś więcej niż tylko w relację dziecko – zabawka.

Krzyś pokochał Afika od pierwszych chwil i okazywał to przy każdej nadarzającej się okazji. Chwilą próby dla ich przyjaźni okazała się wizyta kolegi Krzysia – Pawełka. Gdy ten zaczął naśmiewać się z Afika, Krzyś nie zawahał się stanąć w obronie małego przyjaciela.
Dał do zrozumienia Pawełkowi, że jeśli ten zamierza dalej naśmiewać się z Afika, to między nimi koniec i kolegować się więcej nie będą.
Gdy wyszeptał Afikowi do uszka słowa rymowanki, serce kotka wypełniło się ogromną wdzięcznością i równie mocnym uczuciem przyjaźni.

Zwierzęta czują naszą przyjaźń.

Doceniają ją i z radością odwdzięczają się przy najbliższej okazji.
Dzieciom dużo łatwiej będzie dbać o zwierzęta, kiedy połączy je ta szczególna więź – przyjaźń. Doda siły i chęci do wyjścia na spacer w pochmurny dzień, do zmiany wody w miseczce, czy umycia brudnych podstawek na karmę. To drobne przysługi, ale kiedy to wykonuje się je codziennie, warto zadbać o dobrą motywację. Dzięki temu to, co zrobią dla przyjaciół, będzie szczere i płynące prosto z dziecięcego serca. Bądźmy pewni – uczucia, którymi obdarzymy naszych prawdziwych przyjaciół, nie zostaną zmarnowane. Dlatego warto mieć zwierzaka, z którym podzielimy się naszą miłością.

Czas na bajkę o przyjaźni – historię, która wzrusza, pobudza do myślenia i uczy, czym jest prawdziwa przyjaźń. Słowa rymowanki szybko zapadną w pamięć i pojawią się na ustach dzieci niemal za każdym razem, gdy spotkają się z przyjacielem.

Prócz wersji do czytania, możesz tej bajki posłuchać. Oto jej fragment:

Ta bajka może być Twoja 🙂

Wybierz wersję: do czytania – słuchania – obie

Przygody kota Afika - Bajki pełne dobrych myśli

 

21 bajek
Ponad 6 godzin słuchania
Pozytywne przekonania w formie rymowanek.

Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł

Pobierz pełną wersję jednej z bajek

Kup teraz