Wizyta u pani weterynarz – bajka o optymizmie

Bajka polecana dla dzieci, które:

  • mają tendencję do skupiania się na negatywnych stronach,
  • nie lubią wizyty u lekarza,
  • lubią narzekać,
  • nie wierzą w dobre zakończenia,
  • szybko się zniechęcają,
  • boją się nowych sytuacji i czują się w nich niepewnie.

Pomocna dla rodziców, którzy:

  • chcą umocnić w dziecku pozytywne nastawienie do świata, ludzi i siebie,
  • pragną pomóc dziecku uwierzyć, że częściej spotyka ich coś dobrego, niż złego,
  • potrzebują wsparcia, by nauczyć dziecko zajmować się domowym zwierzakiem,
  • chcą odpocząć po pracowitym dniu i miło spędzić czas z dzieckiem.

 

Zanim posłuchasz lub przeczytasz bajkę “Wizyta u pani weterynarz”

 

Jak nauczyć dziecko pozytywnego myślenia?

Zacznij od rymowanki, którą znajdziesz w bajce. To rymowanka, która niejeden raz pomogła kotu Afikowi optymistycznie spojrzeć na to, co go spotkało. Gdyby nie ona, wciąż uciekałby w popłochu przed tym, co nowe i nieznane.
Mama Afika wyposażając synka w dobre przekonania, nastawiła go pozytywnie do życia i wszystkiego, co go otacza, gdziekolwiek się znajduje. Nauczyła go słów, które dają poczucie siły i wiary w szczęśliwe zakończenia.

My, dorośli, zbyt często snujemy ponure historie. Przewidujemy niekorzystne zakończenia, jakby były one bardziej prawdopodobne, niż te sprzyjające.
Czemu?
Bo takie mamy doświadczenia z poprzednich lat. Takie też mieli nasi rodzice, od których negatywny sposób myślenia, dostaliśmy w spadku. Niejedno z nas słyszało:
Uważaj, bo się przewrócisz! Nie biegaj, bo upadniesz!. Nie chodź tam, bo może cię coś ugryźć.

Uważaj o czym rozmawiasz przy dziecku

Kiedy dodamy do tego rozmowy, które prowadzimy – pełne pesymizmu, fatalizmu, zamartwiania się i niewiary w dobre zakończenie trudnych spraw – dołujące, osłabiające i niszczące przekonania mamy gotowe. Te zaś nieświadomie, ale za to bardzo szybko, zostaną przekazane dzieciom.
Gdy tak się stanie, nie tylko zepsują maluchowi dzieciństwo, ale staną się kulą u nogi w jego dorosłym życiu. Kolejne pokolenie pesymistów i czarnowidzów już za kilkanaście lat wyjdzie nam na spotkanie. Wśród nich – jeśli dziś nic nie zrobimy – znajdzie się nasze dziecko. Czy na pewno tego chcemy? Myślę, że nie.

Czas na bajkę o optymizmie i rymowane przekonanie, które wspierać nas będzie w optymistycznym nastrajaniu dzieci do życia. Być może i nam – dorosłym – przydadzą się te słowa i pomogą dołączyć do grona optymistów – ludzi pozytywnie nastawionych do życia.

Jak nauczyć dziecko pozytywnego myślenia?

Poczujmy się przyjaciółmi świata, który w każdej sytuacji daje nam to, co dobre. Nie zawsze w pierwszej chwili uda nam się do zobaczyć, ale jeśli tylko chwilę odczekamy, okaże się, że pod pozornie nieprzyjemną otoczką, znajduje się przyjacielski prezent. Coś, czego się nie spodziewaliśmy i w pierwszej chwili mieliśmy ochotę odrzucić.
Uczmy takiego myślenia nasze dzieci – pozytywnego i optymistycznego. Pomóżmy im zostać odkrywcami świata, którzy z ufnością, radością i uśmiechem patrzą w tę bliższą, a kiedyś w dalszą przyszłość.

Prócz wersji do czytania, możesz tej bajki posłuchać. Oto jej fragment:

Ta bajka może być Twoja 🙂

Wybierz wersję: do czytania – słuchania – obie

Przygody kota Afika - Bajki pełne dobrych myśli

 

21 bajek
Ponad 6 godzin słuchania
Pozytywne przekonania w formie rymowanek.

Wzruszają, śmieszą, uczą, zapadają w serce i umysł

Pobierz pełną wersję jednej z bajek

Kup teraz